bilgi yarışması
Anasayfa | Sıralamalar | Açıklama ve Kurallar | Soru Ekle | Ödüller ve Kazananlar | SSS | İletişim Üye Olun ya da Giriş Yapın.
Script Kullanma Kılavuzu
 • Scriptimiz 3 farklı versiyondan oluşmaktadır.
  - Birinci versiyon: Genel Kültür Bilgi Yarışmaları
  - İkinci versiyon: Öğrenciler İçin Öğretici, Sınavlara Yardımcı Bilgi Yarışmaları
  - Üçüncü versiyon: Genel Kültür Bilgi Yarışmaları ve Öğrenciler İçin Öğretici, Sınavlara Yardımcı Bilgi Yarışmaları
 • Genel Kültür Bilgi Yarışmaları: Bu versiyonda genel olarak yarışmacıların genel kültür bilgisini ölçmeye ve geliştirmeye yönelik sorular bulunmaktadır. Bu versiyonda, çoktan seçmeli yarışma, kategori seçmeli yarışma, doğru yanlış yarışması, boşluk doldurma yarışması, zamana karşı yarışma ve sayı tahmini yarışması olarak 6 farklı yarışma türü mevcuttur. Kategori seçmeli yarışmada, coğrafya, edebiyat, sanat, spor, tarih ve genel kültür kategorileri oluşturulmuş ve bu kategoriler üzerine sorular eklenmiştir. Scripte sahip olanlar istedikleri gibi yeni kategoriler oluşturabilirler.
 • Öğrenciler İçin Öğretici, Sınavlara Yardımcı Bilgi Yarışmaları: Bu versiyonda ilköğretim birinci sınıftan sekizinci sınıfa kadar yarışma türü ayrıca ygs-lys, kpss ve ales yarışma türleri bulunmaktadır. Her bir türde farklı kategoriler bulunmaktadır. İlköğretim sınıf yarışmaları öğrencilerin okulda gördükleri dersleri pekiştirmeyi amaçlamakta olup, yarışma ortamında daha heyecanlı ve istekli öğrenme arzusu oluşturacaktır. Her bir sınıfın altında o sınıfta görülen bir çok ders kategori olarak eklenmiştir.
 • Üçüncü yarışma versiyonumuz yukarıdaki versiyonların ikisini birden içerir.

 

TEKNİK BİLGİLER

 • Genel Kültür Bilgi Yarışmaları versiyonunda tüm yarışma türlerinde sorular 4 şıklıdır. İlköğretim birinci sınıftan üçüncü sınıfa kadar olan yarışmalarda sorular 3 şıklı, dördüncü sınıftan sekizinci sınıf dahil olan yarışmalarda sorular 4 şıklı, ygs-lys, kpss, ales yarışma türlerinde ise sorular 5 şıklıdır.
 • Her yarışma türü için o yarışma türünün dosyasından günlük yarışma hakkı, her bir hakta kullanılabilecek joker hakları belirlenir.
 • Her bir hakta belirlenen miktar kadar soru değiştirme ve şıklar hakkında istatistik (halk oylaması tarzı) joker hakkı verilir.
 • Yarışmacı soruyu bilemezse doğru şık yarışmacıya gösterilir.
 • Genel Kültür Bilgi Yarışmalarında 4 farklı seviye vardır. Sorular eklenirken zorluk derecesine göre ayrıştırılarak bu seviyelere göre eklenir. Birinci seviyeye en basit sorular eklenir. Her seviyede 5 soru sorulur. Toplam 20 soru sonrasında bir yarışma sona erer.
 • Öğrenciler için olan yarışmada seviye ayrımı yoktur. 20 soru sonrasında bir yarışma sona erer. Eğer yarışmacı tüm soruları doğru cevaplamışsa extra 100 puan verilir. Bu bilgi script sahibi tarafından istenirse ilgili yarışmanın dosyasından değiştirilebilir.

Puan Sıralamaları ve İstatistikler

 • Ana Sayfada günün en iyi 10 yarışmacısı, ayın en iyi 10 yarışmacısı, geçen ayın en iyi 10 yarışmacısı ve yılın en iyi 10 yarışmacısı listelenir. Günün en iyi yarışmacılarının devamını görmek için listenin altındaki link kullanılabilir.
 • Puan sıralamalırnada kişisel sıralamalar, il sıralamaları ve meslek sıralamaları mevcuttur. Yarışma türlerine ve kategorilerine göre sıralamaya buradan bakabilirsiniz. Üye profilindeki "Sıralamanız" bölümünden hangi türde ve kategoride kaçıncı sırada olduğunuzu görebilirsiniz.
 • Ana sayfada aylık ve yıllık puan sıralamaları haricindeki tüm puan sıralamaları aylık olarak yapılır.
 • Üye profilindeki "Karneniz" bölümünde her yarışma türünde günlük puan, aylık puan, yıllık puan, yarışma sayısı ve en yüksek puan istatistikleri gösterilir.
 • Üyeler arasındaki sıralamaların tamamı aylık olarak hesaplanan sıralamadır.

Admin Paneli

 • Admin panelinden yapılabilecekler;
 1. Soru Ekleme, Düzenleme, Silme yapılır
 2. Üyelerin gönderdiği soruları onaylama, silme, düzeltme yapılır.
 3. Paneldeki Ayarlar bölümünden; siteyle ilgili bilgiler girilir. Ödül ve kazananlar bölümüne ve sık sorulan sorular bölümüne bilgiler girilir.
 4. Siteye yeni sayfa eklenmişse paneldeki Sayfa Yönetimi linki bir kez tıklanmalıdır. Bu bölüm açılınca yeni sayfa otomatik olarak eklenir. Bunun haricinde bu sayfayla fazla ilgilenmeyiniz.
 5. Paneldeki Blok Yönetiminden sitenin solundaki ve sağındaki bloklar düzenlenir, yerleri değiştirilebilir, yeni bloklar eklenebilir veya silinebilir. Panelden blok başlığı ve yeri ayarlandıktan sonra, kök dizindeki bloklar klasöründen ilgili blok un içeriği düzenlenenir. Yeni blok eklenecekse yine bu klasöre blok eklenir ve panelden aktifleştirilir.
 6. Paneldeki Üye Yönetiminden üyeleri listeleyebilirsiniz. Üyeleri rumuzuna göre, mailine göre ve adına göre aratıp listeletebilirsiniz. Ayrıca üye olurken sorulacak olan meslekler, şehirler ve eğitim durumları bu bölümden eklenip düzenlenebilir.
 7. Yarışma Yönetiminden (Genel Kültür Bilgi Yarışmaları versiyonu için) yarışmada kullanılan kategoriler eklenir, düzenlenir veya silinebilir. Soru eklenebilir, sorular listelenebilir ve düzenlebilir. Yarışmayla ilgili açıklama ve kurallar bölümüne bilgi girişi de bu bölümden yapılabilir.
 8. Öğrenciler İçin (Öğrenciler İçin Öğretici Bilgi Yarışmaları versiyonu için) bölümünden yarışmada kullanılan sınıflar, sınav türleri ve bu sınıf ve sınav türlerinin altına eklenecek ders kategorileri eklenir, düzenlenir veya silinebilir. Soru eklenebilir, sorular listelenebilir ve düzenlebilir. Yarışmayla ilgili açıklama ve kurallar bölümüne bilgi girişi de bu bölümden yapılabilir.
 9. Bekleyen Sorular bölümünden üyelerin göndermiş olduğu sorular düzenlenerek onaylanabilir veya silinebilir. Genel Kültür Bilgi Yarışmaları için gönderilen sorular ile Öğrenciler İçin Öğretici Bilgi Yarışmalarına gönderilen sorular ayrı ayrı bölümlerdedir.
 10. Anket Yönetimi bölümünden sitenin sağ veya sol blokuna anket ekleyebilir, düzenleyip silebilirsiniz.
 11. Yine admin panelinden günün sözü, bunları biliyor musunuz bölümleri için içerik girebilir, admin şifresini değiştirebilir, sistem bakımı yaptırabilir, yedek alabilirsiniz. Panelden alınan yedeğe itabar etmeyiniz. En güzeli host panelinden alınan yedektir.
 12. Sorular eklenirken ve düzenlenirken zengin metin editörü kullanılmıştır. Bu editör sayesinde çok zengin, renkli ve şekilli sorular eklenebilir, tablolar ekleyebilirsiniz.
 13. kök dizindeki resimlisorular klasörüne resimli sorular, şekilli sorular atarak, soru eklerken resim ekle tuşuyla buranın linki ve girilerek şekilli, resimli sorular eklenebilir.

Diğer Teknik Bilgiler

 • Temanın rengini değiştirmek için kök dizindeki temados klasöründeki images klasöründeki temada kullanılan resimleri değiştirebilirsiniz, yine banneri buradan değiştirip, tema.php dosyasında ismini düzenleyebilirsiniz.
 • Bazı host firmaları php nin mail fonksiyonunu kapatıyor. Bunun için iletişim bölümünden gönderilen mesajlar admine gitmiyor. Bunun için sunucunuzda smtp kurulu olmalı ve scriptte küçük bir değişiklik yapmalısınız. Bununla ilgili ayrıntılı bilgiyi kök dizinde bulunan aciklama.txt dosyasına bakınız.
 • ayarlar.php dosyasından veritabanı ve şifre bilgilerinizi giriniz.
 • Script satın alanın belirttiği domaine lisanslanır.